Ukládáme svou práci

V sedmnácté hodině se věnujeme možnostem ukládání souborů do vlastních adresářů a jejich opětovné otevírání. Každý, kdo pracuje na počítači a cokoliv vytváří, potřebuje svou práci uložit, aby ji příště opět našel a mohl v ní pokračovat.
Očekávané výstupy pro žáka:
– ukládá své soubory do vlastní složky
– ve své složce dokáže vyhledat soubor a otevřít ho v aplikaci

Ať už malujeme obrázek či vytváříme nějaký dokument, měli bychom mít svou složku, do které si svou práci uložíme. Jinak riskujeme, že o ni přijdeme.

Jistě by tě mrzelo, kdybys neuložil napsané vyprávění z historie naší vlasti, na kterém jsi celou hodinu pracoval a které bude učitel hodnotit. Proto je ukládání vytvořených souborů jednou z nejdůležitějších dovedností při práci na počítači.

Vytvoření vlastní složky

 1. Kdekoliv na ploše monitoru najeď myší mimo ikony.
 2. Stiskni pravé tlačítko myši.
 3. V nabídce vyber slovo NOVÝ a v podnabídce klikni levým tlačítkem na slovo SLOŽKA.
 4. Složku si pojmenuj, například svým jménem.

Postup ukládání
Jakákoliv práce, kterou ukládáme do paměti počítače, se ukládá jako soubor. Jako soubor se uloží napsaný text i nakreslený obrázek. Aplikace mají v nabídce možnost uložit soubor a na nás záleží, jak si ukládanou práci pojmenujeme, abychom ji příště našli.

 1. V nabídce SOUBOR vyber příkaz ULOŽIT. Objeví se okno s názvem ULOŽIT JAKO.
 2. V horním řádku ULOŽIT DO: vyber složku se svým jménem.
 3. Do řádku NÁZEV SOUBORU napiš svůj název (například novinka).
 4. Stiskni klávesu ENTER nebo klikni na tlačítko ULOŽIT.

Otevření souboru
Jestliže jsi svou práci správně uložil, nebude problém soubor v příští hodině otevřít, aby jsi mohl pokračovat ve své práci.

 1. V nabídce SOUBOR vyber příkaz OTEVŘÍT. Okno pro otevření je velice podobné oknu pro ukládání, raději zkontroluj název okna (Otevřít).
 2. V horní liště s názvem OBLAST HLEDÁNÍ: vyber složku s tvým jménem.
 3. Ve velkém okně najdi název souboru, který chceš otevřít a klikni na něj. Název souboru se v okně připíše do řádku NÁZEV SOUBORU.
 4. Stiskni klávesu ENTER nebo klikni myší na tlačítko OTEVŘÍT.

Úkoly

 1. Na školním počítači si vytvoř vlastní složku, kterou pojmenuj svým jménem.
 2. Do této složky přesuň všechny své soubory, které jsi doposud vytvořil. Jsou uložené na ploše. Uchop je myší se stisknutým levým tlačítkem. Tlačítko stále drž a soubor přesuň nad svou složku. Poté tlačítko uvolni. Otevřeš-li dvojklikem svou složku, přesunutý soubor zde spatříš.
 3. Spusť aplikaci MALOVÁNÍ. Otevři si uložený obrázek školy. Dokresli k němu nějaký detail (vikýř, draka na střeše). Obrázek znovu ulož.
 4. V MALOVÁNÍ nakresli některou značku pro předpověď počasí (jasno, polojasno, zataženo, déšť, bouřka). Využij sprej a vybarvování plechovkou. Soubor ulož.
 5. Spusť si WORD PAD. Pod sebe napiš názvy všech vyučovacích předmětů, kterým se letos ve škole učíte. Soubor ulož pod názvem předměty.
 6. Otevři si soubor předměty. Ke každému předmětu dopiš jméno učitele, který daný předmět vyučuje. Práci ulož pod jménem učitelé (SOUBOR/ULOŽIT JAKO).
 7. Ve WORD PADU napiš jména svých oblíbených zpěváků, hudebních skupin a sportovců. Piš správně, chyby opravuj. Soubor si ulož a zkontroluj jeho uložení ve své složce.

skola1

pocasi

Napsat komentář