Vylučování

Již jsme poznali, jak se z těla vylučuje oxid uhličitý a co vylučuje kůže, když je teplo. Nyní nás čeká poznávání vylučovacího ústrojí a jeho částí. Kapitole věnujeme jednu vyučovací hodinu.
Výstup pro žáka:
– vysvětlí základní funkce vylučovací soustavy

Z těla se do krve dostávají také látky, které náš organismus nepotřebuje a které by ho poškozovaly. Vylučování nežádoucích látek z těla zajišťují

  • plíce – vylučují oxid uhličitý
  • kůže – škodlivé látky vylučujeme potem
  • ledviny – z přebytečné vody a nežádoucích látek z krve se v nich vytváří moč. Shromažďuje se v močovém měchýři, odkud se vylučuje z těla.

prezentaci se seznámíme s umístěním ledvin v lidském těle. Ukážeme si také močovody a močový měchýř. Na fotografii modelu ledviny poznáme jejich funkci. Poslední dvě obrazovky jsou věnovány vyústěním vylučovací soustavy u muže a u ženy.

Získané vědomosti si zakreslíme a zapíšeme do přírodovědného sešitu.

Pracovní list Ledviny přináší další doplnění a upřesnění nových poznatků. Je úzce propojen s učivem matematiky, předložené příklady počítáme v těchto hodinách.

V doplňovačce věnované Vylučování si zopakujeme nové pojmy, s kterými jsme se v hodině setkali. Svůj výsledek si každý žák zapíše do sešitu.

 

Našli jste chybu? Dejte nám vědět.

Napsat komentář