Anglické pexeso

Ve třetí části věnované převážně práci v grafickém programu si vyrobíme pexeso pro trénink slovní zásoby v angličtině. Budeme kreslit obrázky, ukládat je do své složky na počítači. Poté si ve Writeru zopakujeme vytvoření tabulky o daném počtu řádků a sloupců. Do tabulky postupně vkládáme vytvořené obrázky, upravujeme jejich velikost a doplňujeme text. Nakonec hotovou práci vytiskneme, kartičky vystříháme a pexeso si zahrajeme. Na celou práci máme vyhrazeny tři vyučovací hodiny.
Výstupy pro žáky:
– různými nástroji vytvoří vlastní obrázky
– textový a grafický editor využívá ke zpracování zadaných úkolů

Motivace: Angličtina je prý těžká. Někteří z nás si nemohou zapamatovat některá slovíčka. Společně si tedy vyrobíme několik učebních pomůcek – anglická pexesa. Každé pexeso bude zaměřené na jedno téma. Po vyrobení si kartičky vystříháme a pexeso si zahrajeme. V hodinách angličtiny si takto můžeme opakovat potřebnou slovní zásobu.

Týmová spolupráce: Žáci se nejprve ve svých týmech domluví na tématech, které budou zpracovávat. Každý člen týmu si vybere jiné téma, například ovoce, zelenina, učební pomůcky, domov, barvy a čísla.

Postup:

 1. Spusťte si program Malování.
 2. Postupně nakreslete šestnáct obrázků k tématu, které jste si vybrali. Hotové obrázky ukládejte do své složky.
 3. Spusťte si program Writer v aplikaci OpenOffice.
 4. Na stránku programu Writer vložte tabulku, která bude mít čtyři sloupce a osm řádků.
 5. Do prvního okénka zapište anglické slovo a do druhého vložte obrázek, který ho znázorňuje. Obrázek si zmenšete na přiměřenou velikost. Používejte česko-anglický slovník, abyste měli slova správně zapsaná.
 6. Takto pokračujte, dokud nebudete mít všech 32 okének vyplněných.
 7. Text v tabulce zvětšete a vycentrujte do středu okénka. Jak na to? Využijte nápovědu k programu.
 8. Hotovou práci si uložte do své složky.
 9. Nakonec celý list vytiskněte.

Dílčí úkoly:

 1. Při tvorbě obrázků používejte nástroje podle svého výběru.
 2. Vytvořený obrázek by měl jasně a nezaměnitelně znázorňovat vybrané slovíčko.
 3. Obrázky můžete vytvářet černobílé i barevné. Nezapomeňte, že výstupem bude list z tiskárny.

Rozšiřující úkol:
Pravidla pro hraní pexesa jistě znáte. Vytištěný list si rozstříhejte na jednotlivá políčka a celou hru si můžete se členy svého týmu zahrát. Jednotlivé vystříhané lístečky vložte do krabičky od čaje. Použijeme je při hodinách angličtiny.

Hodnocení
V pracovním listu doplňte, jak zvládáte tvorbu obrázků v programu Malování, jejich vkládání do tabulky v programu Writer, úpravu velikosti a formátování písma. List předejte učiteli, aby mohl zhodnotit vaše dovednosti. Svůj soubor s pexesem mu zašlete elektronicky.

Napsat komentář