Snová krajina

V naší snové krajině se seznámíme s technikou akvarelu a zapouštěním barev. Zkusíme teplé a studené barvy tak, aby podporovaly náladu námi vybrané snové krajiny.
Výstupy pro žáka:
– pojmenovává prvky obrazného vyjádření, porovnává je na základě vztahů (světlost, barevný kontrast, proporce)
– rozvíjí své pozorovací schopnosti

Potřebný materiál a pomůcky

bílá čtvrtka A3, vodovky, štětce, kelímek s vodou, špejle nebo tenký štěteček

Provedení

  1. Seznámíme se s technikou akvarelu a zapouštění barev, ukážeme si několik akvarelů krajiny, které jsou zamžené a vypadají trochu jako ve snu.
  2. Každý žák si rozmyslí svoji snovou krajinu. Zda bude denní nebo noční, budou tam domy nebo jenom stromy či hory.
  3. Vysvětlíme si, že některé barvy působí teplým dojmem, některé studeným. Každý si pak vybere pro svoji krajinu pouze dvě barvy tak, aby vhodně podporovaly náladu krajiny.
  4. Celou čtvrtku hodně navlhčíme mokrým štětcem.
  5. Namícháme sytější barvu oblohy a silným štětcem pomalujeme kus čtvrtky u horního okraje přes celou šířku obrázku, namícháme druhou barvu země a opět pomalujeme kus obrázku u spodního okraje, barvy se do sebe začnou vpíjet a vytvářet zajímavé šmouhy.
  6. Do mokrého podkladu ještě odkápneme pár kapek barvy na místa, kde budou stromy, domy, slunce, měsíc… a necháme je také rozpít.
  7. Dáme obrázek uschnout, pokud je opravdu hodně navlhčený, může to trvat i delší dobu.
  8. Do zcela proschlého podkladu pak dokreslíme špejlí nebo tenkým štětečkem detaily (kmeny a větve stromů, obrysy domů, lodě na moři, slunce, měsíc, hvězdy…

Ukázky žákovských prací:

 19v

Napsat komentář