Kůže

Základní stavba kůže je u všech lidí stejná. Společně si ji probereme. Upozorníme na rizika dlouhodobého vystavení nechráněné kůže slunci a na nutnost dodržování zásad hygieny. Učivu věnujeme jednu vyučovací hodinu.
Výstup pro žáka:
– vysvětlí stavbu a funkci kůže

Povrch kůže tvoří pokožka. Spodní část pokožky stále dorůstá a svrchní se odlupuje. Vyrůstají z ní vlasy, chlupy a nehty. Obsahuje tmavé barvivo – kožní pigment. To chrání spodní část kůže před slunečním zářením. Část kůže pod pokožkou je hodně prokrvená, je v ní ústrojí hmatu, vnímání bolesti, vytváří se v ní pot. Dlouhodobý pobyt na slunci s nechráněnou kůží není zdravý. Můžeme vážně onemocnět. Kůži je nutné chránit opalovacími krémy. Kůže chrání vnitřní části těla a je v každodenním styku s okolním prostředím. Proto musíme dbát o čistotu kůže, pečovat o vlasy i nehty.

Základní vrstvy kůže a jejich význam, i celkovou stavbu kůže probereme za pomoci prezentace. Do sešitu si zakreslíme a zapíšeme stavbu kůže. Pracujeme s učebnicí (Od vesmíru k člověku – Fortuna) na straně 50 – 51. Zde si v týmech promyslíme odpovědi na otázky. Především ke stavbě kůže je připraven úkol v jednoduchém pracovním listě.

Rozšíření učiva s důrazem na osobní hygienu je pracovní list s názvem Kůže propojený s učivem matematiky.

Nové pojmy získané v této části učiva o lidském těle si zopakujeme v testíku, který spustíme na počítači. Výsledky absolvovaného testu si každý žák zapíše do svého sešitu.

 

Našli jste chybu? Dejte nám vědět.

Napsat komentář