Ve čtvrté kapitole se věnujeme evropskému podnebí. K probrání učiva postačí jedna vyučovací hodina.
Výstup pro žáka:
– třídí poznatky o přírodních podmínkách v Evropě získané z dostupných zdrojů
V úvodu si zopakujeme rozdíl mezi počasím jako okamžitým stavem ovzduší (teplota vzduchu, vlhkost, větrnost, sluneční svit) a podnebím jako opakujícím se souhrnem počasí na určitém místě.
O podnebí rozhoduje
- úhel dopadu slunečních paprsků, tedy intenzita slunečního záření – v Evropě najdeme polární pás, severní mírný pás a subtropický pás
- vzdálenost od oceánu – vzniklo podnebí oceánské (dostatek srážek, mírné teploty), vnitrozemské (mrazivé a suché zimy, horké a suché léto) a přechodné (proměnlivé)
- nadmořská výška – čím výše, tím chladněji
Většina Evropy leží v mírném pásu. Nejsevernější oblasti leží v polárním pásu s dlouhou mrazivou zimou a krátkým studeným létem. Chybí zde delší jarní a podzimní období. V zimě je zde světlo jen několik hodin. V období krátkého léta jsou zde bílé noci. Subtropické podnebí je na pobřeží Středozemního moře. Zimy jsou krátké, mírné, deštivé. Léto je dlouhé, velmi teplé a suché. Využijeme tuto mapku.
Učivo si máme připravené k prostudování a poté si ho procvičíme v pracovním listě. Vlastivědné učivo na druhém listě propojíme s učivem přírodovědy – rostliny a živočichové v subtropickém, mírném a polárním pásu.
Našli jste chybu? Dejte nám vědět.