Všichni víme, že k počítači se nesmí se špinavýma rukama a že se u něj nemá jíst ani pít. Vždyť by se těžko z klávesnice dostával zapadlý mák z rohlíku, vylitý nápoj snadno klávesnici zkratuje a znehodnotí. Třicátá první hodina je věnována bezpečnosti práce u počítače a ochrany zdraví.
Výstupy pro žáka:
– respektuje pravidla bezpečné práce
– nezasahuje dovnitř počítače a periferií
– chrání své zdraví při práci u počítače
Sedění u počítače
Nauč se u počítače správně sedět a správně držet myš. Oči by měly být ve stejné výšce jako horní hrana monitoru, nohy mají být celým chodidlem na zemi, myš je dostatečně blízko, ruce na klávesnici a na myši leží tak, aby předloktí byla zhruba vodorovně.
Obraz na monitoru
Na monitoru jsou tlačítka, kterými si můžeš nastavit jas a kontrast obrazu. Nastav si takový obraz, abys viděl ostře, ale aby monitor nesvítil příliš jasně. Nebudou tě při delší práci pálit oči.
Rozdělávání počítače
Nikdy počítač, monitor a další periferie (tiskárnu, scanner) sám nerozdělávej a nemontuj. Elektrický výboj by tě mohl zabít.
Viry
Asi víš, že počítač se může nakazit virem. Zmenšit riziko napadení počítačovým virem můžeš tak, že do počítače nebudeš kopírovat a stahovat hry a další programy pochybného původu.
Pořádek
Hodně důležitý je pořádek v počítači. Všechnu svou práci si ukládej do své složky. Jen své soubory můžeš vyhazovat do koše, aby se ti nestalo, že omylem smažeš důležité soubory, bez nichž se počítač zhroutí.
- Podle uvedených zásad si uprav své místo u počítače a zkontroluj, zda správně sedíš.
- Se spolužákem pro ostatní v programu Malování zakreslete a ve Word Padu zapište zásady, které máme dodržovat při práci u počítače. Vše dejte dohromady ve Word Padu, připravte tak jednu či dvě stránky.
- Sestavené zásady vytiskněte a vystavte na nástěnce.