Zásady při práci u počítače

Všichni víme, že k počítači se nesmí se špinavýma rukama a že se u něj nemá jíst ani pít. Vždyť by se těžko z klávesnice dostával zapadlý mák z rohlíku, vylitý nápoj snadno klávesnici zkratuje a znehodnotí. Třicátá první hodina je věnována bezpečnosti práce u počítače a ochrany zdraví.
Výstupy pro žáka:
– respektuje pravidla bezpečné práce
– nezasahuje dovnitř počítače a periferií
– chrání své zdraví při práci u počítače

Sedění u počítače

Nauč se u počítače správně sedět a správně držet myš. Oči by měly být ve stejné výšce jako horní hrana monitoru, nohy mají být celým chodidlem na zemi, myš je dostatečně blízko, ruce na klávesnici a na myši leží tak, aby předloktí byla zhruba vodorovně.

Obraz na monitoru

Na monitoru jsou tlačítka, kterými si můžeš nastavit jas a kontrast obrazu. Nastav si takový obraz, abys viděl ostře, ale aby monitor nesvítil příliš jasně. Nebudou tě při delší práci pálit oči.

Rozdělávání počítače

Nikdy počítač, monitor a další periferie (tiskárnu, scanner) sám nerozdělávej a nemontuj. Elektrický výboj by tě mohl zabít.

Viry

Asi víš, že počítač se může nakazit virem. Zmenšit riziko napadení počítačovým virem můžeš tak, že do počítače nebudeš kopírovat a stahovat hry a další programy pochybného původu.

Pořádek

Hodně důležitý je pořádek v počítači. Všechnu svou práci si ukládej do své složky. Jen své soubory můžeš vyhazovat do koše, aby se ti nestalo, že omylem smažeš důležité soubory, bez nichž se počítač zhroutí.

  1. Podle uvedených zásad si uprav své místo u počítače a zkontroluj, zda správně sedíš.
  2. Se spolužákem pro ostatní v programu Malování zakreslete a ve Word Padu zapište zásady, které máme dodržovat při práci u počítače. Vše dejte dohromady ve Word Padu, připravte tak jednu či dvě stránky.
  3. Sestavené zásady vytiskněte a vystavte na nástěnce.

Napsat komentář