Hledání v mapě

Ve čtvrté části se učíme hledat v internetové mapě. Zjistíme, co jsou GPS souřadnice, naučíme se plánovat a měřit trasu výletu. Tomuto učivu věnujeme dvě až tři vyučovací hodiny.
Výstupy pro žáka:
– učí se formulovat požadavek při vyhledávání informace
– využije jednoduché a vhodné cesty při vyhledání potřebné informace

V internetovém vyhledávači načteme stránku www.mapy.cz. Budeme se zde orientovat v mapě, vyhledávat různé objekty, plánovat a měřit trasu výletu. Do lišty zapíšeme název hledaného objektu a klikneme na políčko Vyhledat na mapě. Seznámíme se se zde obsaženými informacemi. Povíme si o důležitosti GPS informací, o tom, jak naplánovat trasu cyklovýletu.

Úkoly:

  1. V mapě vyhledáme hrad Karlštejn. Přečteme si o něm informace, prohlédneme si fotografie. Do textového souboru si zapíšeme jméno hradu a zkopírujeme k němu informace GPS (49°56’21.700″N, 14°11’16.372″E). Podobně zpracujeme dva libovolné zámky, které můžeme navštívit v okolí bydliště.
  2. V mapě vyhledáme přesnou polohu naší školy. Do textového souboru zkopírujeme její GPS polohu (49°53’18.775″N, 15°50’4.077″E).
  3. V mapě Prahy vyhledáme Karlův most. Do kterých ulic se z mostu dostaneme, pokud půjdeme rovně? (Karlova, Mostecká)
  4. Vyhledáme v mapě některé hory z našich pohoří. Podle místních informací zapíšeme jejich jména a zjištěnou nadmořskou výšku. Střídáme se ve dvojici, každý vyhledá čtyři jiné hory.
  5. Najdeme místo, na kterém opouští řeka Morava území naší vlasti. Zjistíme jeho polohu GPS (48°37’2.411″N, 16°56’26.299″E). Zjistíte, co vzácného se nachází v blízké přírodní rezervaci?
  6. Najdeme na Šumavě místo, kde se stýkají hranice tří států – Česka, Německa a Rakouska. Jak se jmenuje hora, která se nachází poblíž tohoto místa? (Třístoličník)
  7. Zkusíme si naplánovat trasu k výletu na kole. Klikneme na nápis Plánování a měření trasy. Zvolíme start a cíl výletu, klikneme na výběr Na kole. Po vyhledání trasy si můžeme prohlédnout výškový profil, prohlédnout si trasu na turistické či letecké mapě.

Napsat komentář