Pohlednice z České republiky

Tato výuková hra je určena k procvičování místopisu České republiky podle jednotlivých regionů. Za pomoci mapy České republiky hledáme místo, jehož fotografii nám počítač představil na pohlednici. Jsou pro nás připraveny dvě nápovědy, jež se úzce váží k hledání na mapě. S programem můžeme pracovat postupně tak, jak se seznamujeme s jednotlivými regiony České republiky. Žáci tak nejen trénují místopisnou znalost České republiky, ale rozvíjejí si i logické myšlení. Každý objekt je jim vždy představen fotografií. Počítač předkládá kromě fotografie šest možností odpovědi, z nichž jedna je správná. Úkolem je tedy poznat podle obrázku na pohlednici správné místo v České republice.

Počítač postupně předloží různé pohlednice podle počátečního výběru regionu a ke každé nabídne šest možností, které místo by se na ní mohlo skrývat. Při určování lze využít v libovolném pořadí dvě nápovědy, které se otevřou po stisknutí příslušných tlačítek. Jednoduchou motivací je vkládání či ubírání bodů na spodní liště – na počátku máme přiděleno pět bodů. Za využití nápovědy nám počítač jeden bod ubere. Pokud správně odhalíme, které místo se na obrázku skrývá, připočítá nám tři body. Naopak za špatnou odpověď nám tři body odebere. Nebude-li se nám dařit a spadneme na nulu, hra pro nás předčasně skončí. Po předložení všech deseti pohlednic, které byly na počátku hry v nastavení vybrány, nám počítač vypíše, jak jsme byli úspěšní při určování. Ve hře si můžeme zasoutěžit s kamarády o titul největšího znalce České republiky. Na konci obdržíme diplom, který lze vytisknout. Program je doplněn jednoduchými zvukovými efekty.

Mapa programu:

  1. úvodní obrazovka – informace o autorovi, nápověda, ukončení programu, výběr regionů, z kterých se mají vybírat pohlednice, spuštění hry (v každé hře vždy 10 pohlednic)
  2. vlastní hra – nápověda, přerušení hry, 2 nápovědy pro hru, výběr správné odpovědi, potvrzení odpovědi, pokračování hry, v závěru hodnocení
  3. zadání jména žáka – pokračovat, zavřít
  4. diplom – vytisknout, zavřít.

Stáhněte si program v ZIP verzi: pohlednice.zip (19 MB). Po stažení program pouze rozbalte a poté ho spusťte souborem pohlednice.exe.

slunecnice

Napsat komentář