V cizině

Vůně délek láká každého z nás. Určitě je pěkné vidět živého tučňáka na ledové kře či se seznámit s africkými domorodci a být při některé jejich slavnosti. A pokud se do ciziny nemůžeme vydat, alespoň si vůně dálek můžeme představit.
Výstupy pro žáka:
– interpretuje své prožitky a pocity z hudby
– intonuje na základě svých dispozic intonačně čistě a rytmicky přesně

Poslech – Georges Bizet: Carmen

Francouzský hudební skladatel nikdy nenavštívil Španělsko, přesto dokázal zkomponovat takovou hudbu, která věrně napodobuje povahu Španělů, slavné býčí zápasy i zdejší barevnost. Poslechneme si část z jeho opery Carmen, kde určitě rozpoznáme vítězný zpěv toreadora, zápasníka s býky.

Děj opery se odehrává v Andalusii. Hlavními postavami jsou cikánka Carmen (mezzosoprán), seržant José (tenor), toreador Escamillo (baryton), venkovské děvče Micaela (soprán) a poručík Zuniga (bas). José miluje svou dívku Micaelu, ale Carmen ho okouzlí svou krásou. Ta však koketuje i s dalšími muži. Žárlí natolik, že nakonec vytahuje dýku a Carmen zabíjí. Za vraždu je zatčen a odsouzen.

  • Který bicí nástroj jsme slyšeli v ukázce? (činely)

Týnom, tánom

tynom_tanom

Oblíbená písnička ze Slovenska vyjadřuje vzájemné škádlení hocha a dívky. Zpíváme ji v rychlejším tempu, radostně.

  • V jaké tónině je písnička zapsána – v durové, nebo mollové? (v mollové)
  • V kolikadobém taktu je zapsána? (2/4 takt)
  • Písničku si provedeme v rytmickém dvojhlasu. První hlas odpovídá rytmu písničky, druhý zaznamenáváme v opačných rytmických hodnotách k prvnímu hlasu. Rytmickou etudu vytleskáme.

tynom_tanom_ryt

Mračí se, mračí

mraci_se_mraci

Moravská balada ze zpěvníku Františka Sušila je o velké lásce chlapce a dívky. A jako správná balada je smutná a i se smutným koncem.

Hledejte souvislosti

V jednoduchém kvizu vybíráme ze tří možností vždy jednu, které ke zbývajícím dvěma nepatří.

Napsat komentář