Vůně délek láká každého z nás. Určitě je pěkné vidět živého tučňáka na ledové kře či se seznámit s africkými domorodci a být při některé jejich slavnosti. A pokud se do ciziny nemůžeme vydat, alespoň si vůně dálek můžeme představit.
Výstupy pro žáka:
– interpretuje své prožitky a pocity z hudby
– intonuje na základě svých dispozic intonačně čistě a rytmicky přesně
Poslech – Georges Bizet: Carmen
Francouzský hudební skladatel nikdy nenavštívil Španělsko, přesto dokázal zkomponovat takovou hudbu, která věrně napodobuje povahu Španělů, slavné býčí zápasy i zdejší barevnost. Poslechneme si část z jeho opery Carmen, kde určitě rozpoznáme vítězný zpěv toreadora, zápasníka s býky.
Děj opery se odehrává v Andalusii. Hlavními postavami jsou cikánka Carmen (mezzosoprán), seržant José (tenor), toreador Escamillo (baryton), venkovské děvče Micaela (soprán) a poručík Zuniga (bas). José miluje svou dívku Micaelu, ale Carmen ho okouzlí svou krásou. Ta však koketuje i s dalšími muži. Žárlí natolik, že nakonec vytahuje dýku a Carmen zabíjí. Za vraždu je zatčen a odsouzen.
- Který bicí nástroj jsme slyšeli v ukázce? (činely)
Týnom, tánom
Oblíbená písnička ze Slovenska vyjadřuje vzájemné škádlení hocha a dívky. Zpíváme ji v rychlejším tempu, radostně.
- V jaké tónině je písnička zapsána – v durové, nebo mollové? (v mollové)
- V kolikadobém taktu je zapsána? (2/4 takt)
- Písničku si provedeme v rytmickém dvojhlasu. První hlas odpovídá rytmu písničky, druhý zaznamenáváme v opačných rytmických hodnotách k prvnímu hlasu. Rytmickou etudu vytleskáme.
Mračí se, mračí
Moravská balada ze zpěvníku Františka Sušila je o velké lásce chlapce a dívky. A jako správná balada je smutná a i se smutným koncem.
Hledejte souvislosti
V jednoduchém kvizu vybíráme ze tří možností vždy jednu, které ke zbývajícím dvěma nepatří.