Kvarteto z České republiky

Výuková hra je určena k procvičování místopisu České republiky a uvědomění si souvislostí místopisné polohy různých objektů. Za pomoci mapy České republiky přemýšlíme o vzájemných vztazích a propojení jednotlivých objektů (například město – řeka, řeka – přehradní nádrž, pohoří – nejvyšší hora, jeskyně – chráněná oblast). Žáci tak nejen trénují místopisnou znalost České republiky, ale rozvíjejí si i logické myšlení. Každý objekt je vždy představen fotografií a názvem. Počítač nám předkládá velký obrázek některého z míst v České republice a k němu čtyři menší obrázky míst, které by s velkým obrázkem mohly nějak souviset. Naším úkolem je vytvořit logicky správnou dvojici velkého a malého obrázku.

Uvažovat můžeme i s nápovědou: pokud klikneme na ikonu se symbolem nápovědy padesát na padesát, počítač odebere z obrazovky dva obrázky a na výběr zůstanou pouze dvě možnosti. Jednoduchým motivačním prvkem pro správné odpovědi je čtyřicet diod na spodní liště, které se nám budou postupně rozsvěcet podle toho, jak budeme ve hře úspěšní. Pokud malý obrázek přiřadíme k velkému správně bez nápovědy, získáme dva body. Jestliže využijeme nápovědu, obdržíme za správnou odpověď jeden bod. A pokud nebudeme úspěšní, nedostaneme bod žádný. Po odpovědi počítač zhodnotí logickou správnost vybrané dvojice, případně nabídne správné řešení. Na konci hry nás pochopitelně čeká hodnocení s výpisem bodového zisku, můžeme si zde vytisknout diplom úspěšného cestovatele. Program je doplněn jednoduchými zvukovými efekty.

Mapa programu:

  1. úvodní obrazovka – informace o autorovi, nápověda, ukončení programu, spuštění hry (v každé hře vždy 20 kvartet)
  2. vlastní hra – nápověda, přerušení hry, pomoc 50 na 50, pokračování hry, v závěru hodnocení
  3. zadání jména žáka – pokračovat, zavřít
  4. diplom – vytisknout, zavřít.

Stáhněte si program v ZIP verzi: kvarteto.zip (12 MB). Po stažení program pouze rozbalte a poté ho spusťte souborem kvarteto.exe.

slunecnice

Napsat komentář